Václavské náměstí

Václavské náměstí alias „Václavák“ je oblíbeným vztyčným bodem pro sjednání schůzek. Dominantu Václavského náměstí totiž tvoří pomník sv. Václava na koni a proto pokud si chcete s někým dát sraz v centru Prahy, určitě se domluvte „pod koněm“ anebo „pod ocasem“. Tak máte jistotu, že Vás i úplný neznalec pražského prostředí nalezne.

Václavské náměstí včera a dnes

Václavské náměstí vzniklo při založení Nového Města Karlem IV. roku 1348 a jeho původní název byl Koňský trh, jenž sloužil, jak už sám název napovídá, k obchodování s koňmi a jiným zemědělským zbožím. Trhy zde byly ukončeny roku 1877. V horní a dolní části náměstí stávala šibenice a konaly se zde i popravy.

Celková plocha Václavského náměstí je 41 803 m2 a v jeho horní části se nachází budova Národního muzea, která zde byla vystavěna v roce 1890. Současný pomník sv. Václava od Josefa Václava Myslbeka sem byla umístěna roku 1913 a nahradila původní jezdeckou sochu od Jana Jiřího Bendla, která zde stávala od roku 1680. Tato socha byla přemístěna na Vyšehrad.

V současné době je Václavské náměstí srdcem Prahy a zároveň nejvýznamnější pražským náměstím. Naleznete zde širokou řadu obchodních domů a obchodů, restaurací, klubů, barů, kanceláří i hotelů, ale též divadla či kina. Je proto častým a oblíbeným cílem především pro zahraniční turisty, kteří zde mohou zakoupit i řadu suvenýrů. V současné době se zde konají také Velikonoční a Vánoční trhy.

Václavské náměstí a doprava

Na Václavském náměstí se nachází dvě přestupní stanice podzemního metra. Na horním konci je to stanice metra Muzeum, na dolním konci náměstí je to stanice metra Můstek. Pokud nemáte rádi podzemní cestování, můžete využít tramvajovou dopravu v blízkých ulicích Jindřišská a Vodičkova. Poslední tramvaj přímo na náměstí jezdila v roce 1980, ale v současné době se objevují ohlasy, aby se tramvajová doprava na Václavské náměstí opět vrátila.