Památky v Praze

Praha se stala jedním z nejoblíbenějších turistických míst v Evropě a to nejen díky svým historickým památkám, které patří mezi skutečné skvosty, ale též díky své rozmanitosti architektonických stylů. V Praze naleznete nejen románské rotundy a gotické chrámy, ale také barokní a renesanční paláce.
Na své si ale přijdou též milovníci secesní, klasicistní a kubistické architektury či moderny, jakou je například Tančící dům, jenž stojí na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí.

Kam v Praze za „klasickou historií“:

Pokud navštívíte naše hlavní město Prahu, pak byste si jistě neměli nechat ujít návštěvu těch nejkrásnějších kulturních a historických památek. Vyjmenovat všechny klenoty Prahy by bylo na opravdu dlouhý spis a tak jmenujme alespoň ty, které jsou nejznámější a nejnavštěvovanější:

Pražský hrad

– je nejnavštěvovanější českou kulturní památkou a zároveň sídlem prezidenta republiky. Dle Guinessovy knihy rekordů jde o největší středověký hrad na světě. Každou hodinu můžete být svědky působivého střídány stráží.

Katedrála Sv. Víta

– gotická katedrála je součástí komplexu Pražského hradu. Slouží především jako hrobka českých králů, ale též jako pokladnice korunovačních klenotů či galerie soch a portrétů. Z ochozu katedrály je krásný výhled na celé panorama Pražského hradu i na celou Prahu.

Karlův Most

– patří k nejkrásnějším mostům světa a zároveň je nejstarším pražským mostem. Je téměř 10 m široký a 516 m dlouhý a zdobí jej 30 barokních soch a sousoší. Na obou stranách je opevněn věžemi, jednou Staroměstskou a dvěma Malostranskými.

Staroměstská radnice s orlojem

– nachází se na Staroměstském náměstí a jedná se o jeden z nejstarších radniční domů v Praze. Jeho součástí je gotická věž s ochozem, ze které je překrásná vyhlídka na Staré Město. Na věži je umístěn orloj, kde se každou hodinu od 9:00 – 21:00 ve dvou okénkách zjevují sošky 12 apoštolů. Po stranách orloje jsou současně oživovány figurky Kostlivce, Turka, Lakomce a Marnivce. Po zjevení všech apoštolů zakokrhá Kohout a hodiny na věži začnou odbíjet.

Prašná brána

– je vystavěna v pseudogotickém stylu a je 65 m vysoká. K vyhlídce vede točité schodiště se 186 schody. Od Prašné brány vede tzv. Královská cesta směrem na Staroměstské náměstí.

Petřínská rozhledna

– nachází se na nejvyšším pražském kopci, vrchu Petříně. Petřínská rozhledna je inspirována Eiffelovou věží v Paříži a můžete se k ní nechat vyvézt kolejovou lanovkou. Naleznete zde také hvězdárnu a zrcadlové bludiště.

Vyšehrad

– je umístěn na skále podél řeky Vltavy asi 3 km od Pražského hradu. Součástí areálu je vzácná románská rotunda sv. Martina a kostel sv. Petra a Pavla a Vyšehradský hřbitov, kde je pochováno přes 600 významných osobností českého národa.
Milovníci muzeí a kultury v podobě divadelních představení, baletu, oper a operet by potom rozhodně neměli vynechat další architektonické skvosty, které zná snad každý Čech.

Národní divadlo

– tuto novorenesanční budovu naleznete na rohu Národní a Ostrovní ulice a přestavuje hlavní scénu 3 uměleckých souborů – baletu, činohry a opery. Celá budova je 26 metrů vysoká a má výbornou akustiku a to i v nejvyšších patrech. Nad hledištěm visí 2 tuny těžký lustr a mezi jevištěm a hledištěm jsou 3 opony.

Rudolfinum

– novorenesanční budova se nachází se na Starém městě pražském a můžete zde najít 3 koncertní síně. Rudolfinum je domácí scéna České filharmonie. Sály Rudolfina jsou, kromě koncertů, využívány též pro recepce, výstavy, konference a jiné slavnostní příležitosti.

Národní muzeum

– patří k největšímu a nejstaršímu českému muzeu. Sídlí v novorenesanční budově, která tvoří dominantu Václavského náměstí. Naleznete zde sbírky historické i přírodovědecké a na schodišti jsou pravidelně pořádány symfonické koncerty.